WITAMY NA STRONIE

GOSPODARSTWA ROLNICZEGO URBANEK

Andrzej Urbanek

O nas

historia2Wszystko zaczęło się w 1847 roku. Klan Urbanków sięga nie tylko seniora rodu – Adolfa, ale dziadków i pradziadków Anny i Franciszka, którzy posiadali okazałe gospodarstwo, zajmowali się hodowlą bydła i produkcją zbóż. Gospodarstwo to zostało w całości przekazane rodzicom Adolfa: Bronisławie i Piotrowi. Na ówczesne czasy posiadali oni jedno z większych gospodarstw w okolicy oraz jeden z pierwszych założonych sadów. Adolf i jego żona Jadwiga po odziedziczeniu rozszerzyli jego profil o specjalizację w hodowli bydła mlecznego, a za zmodernizowanie obory w 1976 roku zdobyli „Złotą Wiechę”. W 1986 roku gospodarstwo przejęli Bogumiła i Stanisław i rozpoczęli rozbudowę a także mechanizację. W 2008 r. gospodarstwo zostało nagrodzone i zdobyło II miejsce w ogólnopolskim konkursie „Bezpieczne gospodarstwo rolne” na etapie wojewódzkim.

Gospodarstwo prowadzi produkcję rolną na powierzchni około 310 ha. Zajmuje się uprawą zbóż ozimych i jarych, kukurydzy, rzepaku ozimego oraz bobiku. Od 1996 r. zajmuje się reprodukcją materiału siewnego pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego, pszenicy jarej, owsa, jęczmienia jarego oraz bobiku na powierzchni  240 ha.

Gospodarstwo może poszczycić się dużymi osiągnięciami w hodowli bydła mlecznego rasy simentalskiej (buhaj Estragon), hodowla jest pod oceną wartości użytkowej bydła mlecznego, prowadzi indywidualną oraz hurtową sprzedaż mleka.

Przy gospodarstwie prowadzony jest sklep „KARDI", w którym można zaopatrzyć się w produkty zbożowe, pasze dla drobiu, bydła i trzody chlewnej oraz mieszanki i dodatki paszowe dla gołębi pocztowych.

Od lat prowadzony jest także sad jabłoniowy, którego założycielem był Adolf Urbanek a kontynuatorem dzieła jest jego wnuk Andrzej, który unowocześnił produkcję, a sadownictwo stało się jego pasją i sposobem na życie.

Adolf i Andrzej Urbankowie

Klan rodzinny Urbanków

Bogumiła i Stanisław Urbanek

  kliknij aby powiększyć zdjęcia